SZC logo

Debreceni Szakképzési Centrum

OM kód: 203033/018 | 4028 Debrecen, Kassai út 25.

Intézmény logo

Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola

HírekKözérdekű adatokTeamsKRÉTA
Széchenyi 2020

Projektek

NTP-TEHETSEG-24-0166 pályázat

NTP_logo_color_rgb.png

Pályázati azonosító: NTP-TEHETSEG-24-0166
Pályázó szervezet neve: Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola
Projekt címe: SzakMÁSkép

A Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola SzakMÁSkép című pályázatának megvalósításához a Nemzeti Tehetség Program 3.900.000 Ft támogatást biztosított.

 

SzakMÁSkép

A „SzakMÁSkép” című, NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosító számú pályázat központi témája a képalkotás. A résztvevő tehetségígéretek saját szakmájuk alapanyagait, technológiáit felhasználva fognak képeket alkotni. Az alkotómunka előkészítése a hagyományos képalkotó technikákkal való ismerkedéssel kezdődik. Decemberben a festészettel ismerkedett meg a 8 tanuló és mentoraik a Kiss Gyöngyi tanárnő által vezetett élményfestő foglalkozáson. A programsorozat a Nemzeti Tehetségprogram és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.

 

Középpontban a fotózás

A „SzakMÁSkép” című, NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosító számú pályázat programsorozata január elején a fotográfiával folytatódott. Méhész Balázs igazgatóhelyettes, a Magyar Alkotóművészek Országos Szövetsége Fotóművészeti Tagozatának tagja interaktív előadásán keresztül ismerkedtek meg a résztvevők a fotózás alapjaival.

A gyakorlatközpontú foglalkozás során a mobiltelefonban lévő fényképezőgépek tudatos használatán volt a hangsúly. A rögtönzött műteremben csendéletfotózásra nyílt lehetősége a bátor kísérletezőknek. A tavaszt idéző virágok színes lámpák segítségével lettek sejtelmes és izgalmas fotók alanyai.
A programsorozat a Nemzeti Tehetségprogram és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.


Tehetségek nyomában: bőrkulcstartó készítés a „SzakMÁSkép” projektben

Az NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosítószámú „SzakMÁSkép” című pályázatunk keretében a tehetségígéretek a bőrtárgykészítés alapanyagaival és szerszámaival ismerkedtek. A tanulók Nagyné Szűcs Hella irányításával bőr kulcstartót készítettek.

 

„SzakMÁSkép” Budapesten

Az NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosítószámú „SzakMÁSkép” című pályázatunk keretében kétnapos budapesti tanulmányi úton vettek részt a tehetségígéretek és mentoraik.

A programok sorát Peter Lindbergh fotókiállításának megtekintése nyitotta a Műcsarnokban. A Magyar Fotográfusok Házában Eleanor Macnair: Újrateremtett pillanatok – A fotótörténet gyurmaikonjai című kiállításához kapcsolódóan interaktív múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt a csoport tagjai. A közös vacsora után esti városnézés adott alkalmat fotózásra, képalkotásra. A második napon az Épületgépészeti Múzeumban érdekfeszítő előadást tartott Dr. Chappon Miklós, a múzeum igazgatója.

 

Főszerepben az alkotás

Az NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosítószámú „SzakMÁSkép” című pályázat foglalkozásainak központi témája az alkotás volt. A projekt kezdete óta a hagyományos képeken (festmények, fényképek) túl számos kreatív, ötletes, a tanulók által tanult szakmák alapanyagait és eszközeit felhasználó alkotás született. A programsorozat zárásaként a tehetségígéretek által készített munkákból nyílt kiállítás. A megnyitón Méhész Balázs, a programsorozat szakmai vezetője az alkotás örömére és a műalkotások befogadóra gyakorolt hatására hívta fel a figyelmet.
 

Sikeresen pályázott a debreceni intézmény

A DSZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola NTP-TEHETSEG-24-0166 azonosítószámú „SzakMÁSkép” című tehetséggondozó pályázatának központi témája a képalkotás volt.

A tanulók a saját szakmájuk eszközeit, alapanyagait felhasználva készítettek – gondoltak újra – képeket. A foglalkozások sora a hagyományos képalkotási technikákkal való ismerkedéssel kezdődött. Ennek keretében a festészetet és a fényképezést próbálták ki, készítettek képeket. Az alkotómunka következő lépéseként mindenki kipróbálhatta magát a saját szakmáján túl az egyéb ágazatokban is. Asztalos, bőrtárgykészítő, kőműves és hűtő- és szellőzésrendszer-szerelő szakmákhoz kapcsolódó foglalkozásokon keresztül ismerkedtek a különböző anyagokkal és szerszámokkal a tanulók.

A tanulókat segítő mentorok irányításával a saját szakma eszközeit és alapanyagait felhasználva készítettek alkotásokat a diákok.

Az egyéni munkák mellett két közös alkotás is született. Vincent Van Gogh napraforgói adták az ihletet egy háromdimenziós csendélet megalkotásához. Az idén 60 éves iskola logóját négy részre bontva a négy ágazat alapanyagait felhasználva alkották újra a tehetséges diákok. Az alkotómunkát serkentő programok is színesítették a foglalkozások sorát. A Műcsarnokban fotókiállításon, a Mai Manó Házban múzeumpedagógiai foglalkozáson inspirálódtak a tanulók, melyet az Épületgépészeti Múzeumban tett látogatás tett teljessé. A budapesti múzeumok után a Modem és a Bényi Galéria kiállítóterébe is ellátogattak a diákok. 

A projekt végén közös kiállításon mutatkoztak be az ifjú alkotók, akik büszkén meséltek az alkotómunka nehézségeiről és örömeiről az érdeklődők számára. 

A munka során felgyűlt tapasztalatokat élményeket összegyűjtve a tehetséggondozó műhely tagjai már a következő projekt ötletén dolgoznak, biztosítva ezzel az Építechben tanuló tehetségígéretek számára a tanórán kívüli fejlődés lehetőségét a jövő tanévben is. 
A program megvalósításához a Nemzeti Tehetségprogram és a Kulturális és Innovációs Minisztérium 3.900.000 forint vissza nem térítendő támogatást biztosított.

Forrás: dehir.hu

GALÉRIA

SzakMÁSkép

SzakMASkep-2.JPG
SzakMASkep-2-2.JPG
SzakMASkep-9700.JPG

GALÉRIA

Középpontban a fotózás

SzakMASkep_fotozas_06.jpg
SzakMASkep_fotozas_02.jpg
SzakMASkep_fotozas_05.jpg

GALÉRIA

Tehetségek nyomában: bőrkulcstartó készítés a „SzakMÁSkép” projektben

SzakMASKep-2297.JPG
SzakMASKep-2300.JPG
SzakMASKep-2310.JPG

GALÉRIA

„SzakMÁSkép” Budapesten

SzakMASkep-BP-022.JPG
SzakMASkep-BP-563.JPG
SzakMASkep-BP-5848.JPG

GALÉRIA

Főszerepben az alkotás

SzakMASkep_kiallitasmegnyito-1141.JPG
SzakMASkep_kiallitasmegnyito-1166.JPG
SzakMASkep_kiallitasmegnyito-1152.JPG

Partnereink

SZC logo

Debreceni Szakképzési Centrum


Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola

4028 Debrecen, Kassai út 25.

Telefon: 06 52/525-350

E-mail: igazgato@epitechdszc.hu

OM azonosító: 203033/018

Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/002420


2025Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola